registerherald.com

South boys, girls second at CCC

By Eddie Mowen Jr.

May 20, 2014

Twin Valley South’s boys and girls track teams each placed second during the Cross County Conference Track and Field Championships last week.


The Panther girls tallied 85 points to place behind league champ Miami East (117). National Trail was 8th with 47 points and Tri-County North was 12th with 2 points.


On the boys side, South collected 91.5 points to finish behind Covington(111). Tri-County North was 9th with 43 and National Trail was 10th with 23 points.


South’s girls set two school records at the meet. The 4x800-meter relay team of Megan Wright, Lindsay Creech, Madison Wright and Abby Creech finished second, but recorded at 10:19.44.


Madison Wright also set a new mark in the 800-meters with a time of 2:26.15 to in winning the event.


South also got season best performance from Taryn Haynes in the shot put, Charis Grubbs in both 100 and 300 Hurdles, the 4x200-meter relay, Megan Wright in both 1600 and 3200 runs, Abby Creech in the 800 Run, Alyssa Wysong 200-meters, Emily Hutchings in the 3,200-meters, and the 4x400 relay.


“We had a great team effort to finish CCC runner-up. There are some good teams and individuals in our conference,” South girls coach Glen Mabry said. “As for districts, we are going to put forth our best effort and just see what happens. It is going to be very competitive for the team title and also for our individuals to advance to regionals.”


County girls results


100 — 7, Alyssa Wysong, TVS, 14.04.


200 — 8, Wysong, TVS, 28.90.


400 — 2, Andrea Hunt, NT, 63.21.


800 — 1, Madison Wright, TVS, 2:26.15. 2, Abby Creech, TVS, 2:28.70.


1,600 — 4, Megan Wright, TVS, 5:39.63. 7, Rachel Sabila, NT, 6:07.82.


3,200 — 2, Megan Wright, TVS, 12:16.99. 5, Emily Hutcins, TVS, 13:18.91.


100 hurdles — 2, Charis Grubbs, TVS, 16.59.


300 hurdles — 3, Grubbs, TVS, 50.79. 8, Abby Beneke, TVS, 53.33.


400 relay — 6, TVS, 56.04.


800 relay — 4, TVS, 1:53.81. 8, TCN, 2:05.35.


1,600 relay — 2, NT, 4:26.92. 3, TVS, 4:27.97.


3,200 relay — 2, TVS, 10:19.44. 7, NT, 12:13.99.


High jump —4, Helen Homan, TVS, 4-8. 7, Abby Creech, TVS 4-6. 8, Megan McClain, TCN, 4-6.


Pole vault — 8, Hutchins, TVS, 6-6.


Long jump — 2, Hunt, NT, 16-8 1/2.


Shot put — 2, Kate Deaton, NT , 35-0. 7, Taryn Haynes, TVS, 30-5. 8, Kaylee Simpson, NT, 29-2 1/2.


Discus — 1, Deaton, NT, 129-6


County boys results


100 — 2, Austin Adams, NT, 11.88. 8, Clayton Dunwoodie, TVS, 12.35.


200 — 4, Adams, NT, 24.08. 6, Cody Arnett, TVS, 24.79.


400 — 3, Jesse Cavendish, TCN, 54.47. 6, Josh Cook, NT, 55.22.


800 — 1, JJ Utz, TVS, 2:03.67. 5, Gage Hogan, TCN, 2:09.20. 8, Aiden Tomlin, TCN, 2:14.69.


1,600 — 4, Cole Dudley, NT, 4:53.90.


3,200 — 7, Cole Hemmelgarn, TVS, 11:07.80.


100 hurdles — 2, Austin Johnson, TCN, 16.81. 5, Luke Stoner, TVS, 17.32. 6, Josh Chapman, TVS, 17.64.


300 hurdles — 2, Johson, TCN, 42.11. 66, Stoner, TVS, 46.06. 8, Chapman, TVS, 46.26.


400 relay — 3, TCN, 46.84. 4, TVS, 47.61. 8, NT, 50.58.


800 relay — 3, TVS, 1:37.44.


1,600 relay — 4, TVS, 3:44.34. 7, TCN, 3:59.15.


3,200 relay — 1, TVS, 8:34.82.


High jump — 6, Jared Rivers, TVS, 5-8. 8, Jason Utz, 5-6.


Pole vault — 8, Troy Bowers, TVS, 9-6.


Long jump — 2, Trey Summers, TCN, 19-9. 7, Payton Gates, TVS, 18-11 1/2


Shot put — 1, Aaron Deaton, TVS, 48-6 1/2. 6, Tristan Sizemore, TVS, 41-8 1/4.


Discus — 1, Deaton, TVS, 133-1. 2, Sizemore, TVS, 129-3.