Eaton hosts Eagle Relays


By Eddie Mowen Jr. - emowen@aimmediamidwest.com



Eaton’s Tyler Pittman clears a hurdle during the Eagle Relays on Tuesday, April 10.

Eaton’s Tyler Pittman clears a hurdle during the Eagle Relays on Tuesday, April 10.


Eddie Mowen Jr. | The Register-Herald

EATON – Eaton’s boys track team won the Eagle Relays, while the girls team finished tied for second with Dayton Dunbar on Tuesday, April 10.

The boys tallied 87 points edging out Dunbar (79.5) for the win.

On the girls side, Talawanda scored 102 points, while Eaton and Dunbar each had 76.

Girls results:

300 hurdles relay – 2. Eaton (Kylee Kidwell and Tyler Pittman)

4×100 – 4. Eaton (Tyler Pittman, Kylee Kidwell, Kendall Combs, Makenzi Cooper), 58.51

4×100 throwers relay – 5. Eaton (Ashton Staight, Erin Azzalina, Mallory Deaton, Ellery Harper), 1:11.04.

4×200 – 4. Eaton (Kendall Combs, Arica Hamilton, Jenna Aukerman, Kylee Kidwell), 2:06.44.

4×400 Steeplechase – 3. Eaton (Katie Bassler, Sasha Taxter, Destiny Brubaker, Brooke Caplinger), 5:39.98.

4×400 – 5. Eaton (Jenna Aukerman, Bella Hurd, Gabby Best, Kendall Combs), 5:01.80.

4×800 – 3. Eaton (Maddie Baker, Destiny Brubaker, Katie Bassler, Sasha Taxter), 11:20.80.

800 sprint medley – 3. Eaton (Tyler Pittman, Kylee Kidwell, Makenzi Cooper, Kendall Combs), 2:07.32.

Distance medley – 2. Eaton (Sasha Taxter, Cari Metz, Maddie Baker, Katie Bassler), 14:37.99.

4×100 shuttle hurdles – 2. (Kylee Kidwell, Makenzie Cooper, Madison Fugate, Tyler Pittman), 1:11.60.

High jump – 2. Eaton (Cari Metz, Brooke Caplinger).

Pole vault – 2. Eaton (Kylee Moore, Arica Hamilton).

Long jump – 2. Eaton (Tyler Pittman, Brooke Caplinger).

Discus – 3. Eaton (Mallory Deaton, Ashton Staight).

Hammer throw – 1. Eaton (Mallory Deaton, Ellery Harper)

Boys results:

4×100 throwers – 4. Eaton (Spencer Reynolds, Seth Bowman, Christian Michael, Chase Smith), 55.42.

4×100 – 2. Eaton (Seth Hodapp, Logan Cottle, LeKendric Brown, Michael Watkins), 48.48.

4×200 – 2. Eaton (Seth Hodapp, Michael Watkins, Logan Cottle, Dylan Suding), 1:39.24.

4×400 steeplechase – 3. Eaton (Wyatt Cox, Jack Bortell, Ben Brewer, Gabe Brown), 4:39.7.

4×400 – 2. Eaton (Tyler Gregory, LeKendric Brown, KeAnthony Bales, Dylan Suding). 3:48.52.

4×800 – 2. Eaton (Wyatt Cox, Alex Newport, Todd Coates, Ben Brewer), 9:18.53.

800 sprint medley – 3. Eaton (Seth Hodapp, Michael Watkins, Dylan Suding, Tyler Gregory), 1:44.41.

Distance medley – 3. Eaton (Alex Newport, Wyatt Cox, Jack Bortell, Todd Coates), 11:59.56.

High jump – 4. Eaton (Kevin Lam).

Pole vault – 1. Eaton (Braden Clabaugh, Seth Hodapp).

Long jump – 4. Eaton (Michael Watkins, Kevin Lam).

Shot put – 1. Eaton (Chase Smith, Nick Smith).

Discus – 1. Eaton (Chase Smith, Sam Hickman).

Hammer throw – 1. Eaton (Nick Smith, Spencer Reynolds)

Eaton’s Tyler Pittman clears a hurdle during the Eagle Relays on Tuesday, April 10.
http://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2018/04/web1_ehsrelays1.jpgEaton’s Tyler Pittman clears a hurdle during the Eagle Relays on Tuesday, April 10. Eddie Mowen Jr. | The Register-Herald

By Eddie Mowen Jr.

emowen@aimmediamidwest.com

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

RECOMMENDED FOR YOU