South sweeps county titles


By Eddie Mowen Jr. - emowen@civitasmedia.com



Twin Valley South’s Madison and Megan Wright were key to the Panthers wining the county track meet on Tuesday, April 25.


WEST ALEXANDRIA — Twin Valley South’s boys’ and girls’ track teams swept their respective team titles at the Preble County Track Meet.

South’s girls won 13 of the 17 events to run away from runner-up Tri-County North by more than 100 points. South tallied 178 points to North’s 73.

On the boys side, South won eight events en route to scoring 123 points to outdistance runner-up Eaton, which scored 110 points.

The meet was held Tuesday, April 25 at Twin Valley South.

South’s Mylan Crews won the 100- and 200-meter dashes and was part of the Panthers’ winning 4×100 and 4×200 relay teams.

Madison Wright captured the 800- and 1,-600-meter run titles in addition to being part of the winning 4×800 and 4×400 relay teams.

Grace Stewart won the 400. Zoe Utsinger took first in the 3,200, while Abby Beneke won the 300 hurdles and Maggie Johnson won the discus.

Lynsey Hoskins took home first in the shot put.

Tri-County North’s Haley Thies was a double-winner in the 100 hurdles and the long jump.

Preble Shawnee’s Elise Walkers won the high jump and Eaton’s Kylie Moore won the pole vault.

South’s Troy Bowers won the 100 and 200 and was on the winning 4×200 relay.

Sammy Shockey won the 800, while Josh Chapman won the 110 hurdles and Payton Gates won the high jump.

South also won the 4×400 and 4×800 relays.

Eaton’s Conner Gowanny won the 400, while teammate Seth Gard captured titles in the 1,600- and 3,200-meter runs.

The Eagles’ Chase Smith was also a double-winner in the field events, winning both the shot put and discus.

National Trail’s Iam Miller won the 300 hurdles.

Tri-County North’s Brett Booso topped the field in the pole vault and Preble Shawnee’s Chase Thompson won the long jump.

Girls’ team scoring — 1. Twin Valley South, 178. 2. Tri-County North 73. 3. Preble Shawnee, 52. 4. Eaton, 45. 5. National Trail, 1.

Results:

100-meter dash — 1. Mylan Crews, TVS, 12.91. 32. Patience Getter, TCN, 13.79. 3. Sidney Hacker, PS, 14.01. 4. Madison Johnson, TVS, 14.02. 5. Elise Walker, PS, 14.09.

200 — 1. Mylan Crews, TVS, 26.61. 2. Grace Stewart, TVS, 27.68. 3. Hailey Thies, TCN, 28.58. 4. Patience Getter, TCN, 59.54. 5. Sidney Lamberson, EHS, 29.83.

400 — 1. Grace Stewart, TVS, 1:02.62. 2. Abby Creech, TVS, 1:06.45. 3. Sasha Taxter, EHS, 1:09.76. 4. Caitlyn McCullough, TCN, 1:12.65. 5. Madison Back, PS, 1:13.87.

800 — 1. Madison Wright, TVS, 2:28.63. 2. Megan Wright, TVS, 2:35.85. 3. Sasha Taxter, EHS, 2:43.96. 4. Cami Hollon, PS, 2:45.41. 5. Harlie Turpin, PS, 3:04.66.

1,600 — 1. Madison Wright, TVS, 5:38.28. 2. Megan Wright, TVS, 5:45.56. 3. Cami Hollon, PS, 6:20.16. 4. Julia Myers, TCN, 7:17.73. 5. Mariah Wood, PS, 7:25.02.

3,200 — 1. Zoe Utsinger, TVS, 12:44.63. 2. Katie Bassler, EHS, 13:08.32. 3. Claire Meyer, EHS, 13:40.61. 4. Rylie Gearhart, TVS, 13:44.04. 5. Alexis Owen, EHS, 14:50.30.

100 hurdles — 1. Hailey Thies, TCN, 15.94. 2. Abby Beneke, TVS, 17.79. 3. Rachael Dempsey, TCN, 18.39. 4. Tyler Pittman, EHS, 18.41. 5. Lily Carpenter, NT, 18.43.

300 hurdles — 1. Abby Beneke, TVS, 51.69. 2. Rachael Dempsey, TCN, 52.97. 3. Sidney Mowell, TVS, 54.97. 4. Hosanna Craft, TVS, 55.49. 5. Mariyah McKelvin, EHS, 57.49.

4×100 relay — 1. TVS (Johnson, Mowell, Craft, Crews), 52.37. 2. TCN (Hale, Thies, McAdams, Getter), 53.06. 3. PS (Reek, Hacker, Feck, Walker), 54.11.

4×200 — 1. TVS (Beneke, Stewart, Mowell, Crews), 1:52.39. 2. TCN (McAdams, Hale, Getter, Heck), 1:58.12. 3. Eaton (Lamberson, Best, McKelvin, Pittman), 2:01.44. 4. PS (Campbell, Powers, Mann, Neal), 2:02.45.

4×400 — 1. TVS (Ma. Wright, Creech, Me. Wright, Stewart), 4:23.80. 2. PS (Hollon, Howard, Reek, Walker, 4:43.78. 3. Eaton (Taxter, Toller, Best, McKelvin), 4:48.97. 4. TCN (Cooper, Dempsey, Schumacher, Heck), 4:55.05.

4×800 — 1. TVS (Ma. Wright, Me. Wright, Creech, Utsinger), 10:26.58. 2. Eaton (Bassler, Taxter, Meyer, Caplinger), 12:01.29. 3. TCN (Koenig, Myers, Overholtz, McCullough), 12:54.41.

High jump — 1. Elise Walker, PS, 4-11. 2. Abby Creech, TVS, 4-9. 3. Abby Beneke, TVS, 4-5. 4. Hailey Brumley, TCN, 4-3. 5. Zoe Utsinger, TVS, 4-0.

Pole vault — 1. Kylee Moore, EHS, 7-6. 2. Alivia Reek, PS, 7-6. 3. Lizzy Free, TCN, 7-0. 4. Rylie Gearhart, TVS, 6-6. 5. Madison Cox, TCN, 6-0.

Long jump — 1. Hailey Thies, TCN, 16-4 1/2. 2. Hosanna Craft, TVS, 15-3. 3. Kaylie Campbell, PS, 14-9 1/2. 4. Aubrey Peak, PS, 14-7 1/2. 5. Madison Johnson, TVS, 14-6 1/2.

Shot put — 1. Lynsey Hoskins, TVS, 27-8. 2. Abby Elam, PS, 27-7. 3. Maggie Johnson, TVS, 27-1 1/2. 4. Destiny Getchell, TVS, 25-10. 5. Savanna Singleton, TCN, 24-7 3/4.

Discus — 1. Maggie Johnson, TVS, 83-11 3/4. 2. Skylar Blevins, TVS, 77-10. 3. Gabrielle Rupp, TCN, 72-1 3/4. 4. Destiny Getchell, TVS, 70-11 1/2. 5. Grace George, TCN, 68-7.

Boys’ team scoring: 1. Twin Valley South, 123. 2. Eaton, 110. 3. National Trail, 47. 4. Tri-County North, 46. 5. Preble Shawnee, 27.

Results:

100 — 1. Troy Bowers, TVS, 11.51. 2. Tristan Hayslett, TCN, 12.23. 3. Seth Hodapp, EHS, 12.27. 4. Chris French, TVS, 12.45. 5. Austin Puckett, EHS, 12.48.

200 — 1. Troy Bowers, TVS, 23.61. 2. Connor Gowanny, EHS, 24.26. 3. Matt Hemmelgarn, TVS, 24.40. 4. Tristan Hayslett, TCN, 25.03. 5. Chris French, TVS, 25.15,

400 — 1. Conner Gowanny, EHS, 54.39. 2. Chris Keener, TVS, 55.40. 3. Jacob Wells, TVS, 57.14. 4. Gregory Ras, TCN, 59.01. 5. Winson Lam, EHS, 59.0.

800 — 1. Sammy Shockey, TVS, 2:07.11. 2. Seth Gard, EHS, 2:11.81. 3. Josh Cook, NT, 2:16.14. 4. Lane Unger, NT, 2:18.14. 5. Peyton Harrison, NT, 2:19.57.

1,600 — 1. Seth Gard, EHS, 4:48.36. 2. Josh Bishop, NT, 5:11.63. 3. Brandan Wright, TVS, 5:13.58. 4. Peyton Harrison, NT, 5:15.52. 5. Cole Bulach, EHS, 5:16.68.

3,200 — 1. Seth Gard, EHS, 10:53.31. 2. Bailey Hilt, TCN, 11:22.09. 3. Alex Newport, EHS, 11:25.79. 4. Lane Unger, NT, 11:46.92. 5. Steven Cottle, EHS, 11:53.52.

110 hurdles — 1. Josh Chapman, TVS, 16.92. 2. Ian Miller, NT, 17.71. 3. Darius Benton, EHS, 18.06. 4. Logan White, TVS, 19.16. 5. Tanner Hammonds, PS, 19.74.

300 hurdles — 1. Ian Miller, NT, 43.42. 2. Drake Coleman, TCN, 44.03. 3. Darius Benton, EHS, 45.60. 4. Josh Chapman, TVS, 46.57. 5. Logan White, TVS, 47.27.

4×100 — 1. Eaton (Puckett, Hodapp, Suding, Watkins), 46.81. 2. TVS (French, Chapman, Bowers, Turner), 47.36. 3. TCN (Coleman, Hayslett, Kehr, Ras), 47.69. 4. PS (Keeler, Clevenger, Blankenship, Hall), 49.11.

4×200 — 1. TVS (Bowers, Wells, Hemmelgarn, Shockey),:36.75. 2. Eaton (Suding, Hodapp, Watkins, Gowanny), 1:37.92. 3. TCN (Hayslett, Gray, Kehr, Ras), 1:41.34. 4. PS (Hall, Keeler, Wood, Doty), 1:43.05.

4×400 — 1. TVS (Keener, Wells, Hemmelgarn, Shockey), 3:43.35. 2. Eaton (Suding, Brown, Bales, Benton), 3:52.49. 3. NT (Biser, Cook, Christensen, Miller), 3:59.33. 4. PS (Conway, Roell, Doty, Baker), 3:59.80.

4×800 — 1. TVS (Shockey, Wells, Keener, Hemmelgarn), 8:51.59. 2. NT (Bishop, Unger, Cook, Harrison), 9:07.42. 3. Eaton (Gard, Cottle, Titkemeyer, Bulach), 9:38.73. 4. TCN (Ras, Gray, Smeltzer, Hilt), 9:48.82.

High jump — 1. Payton Gates, TVS, 5-6. 2. Lane Conway, PS, 5-4. 3. Cole Bulach, EHS, 5-2. 4. Blake Noble, TCN, 5-0. 5. Kevin Lam, EHS, 5-0.

Pole vault — 1. Brett Booso, TCN, 12-0. 2. Seth Hodapp, EHS, 10-6. 3. Dakota Keeler, PS, 10-0. 4. Braden Clabaugh, EHS, 10-0. 5. Kyle Saul, TVS, 9-0.

Long jump — 1. Chase Thompson, PS, 20-5. 2. Chris French, TVS, 19-3 1/2. 3. Trey Kehr, TCN, 18-5 1/2. 4. Tyler Blankenship, PS, 18-5. 5. Daniel Page, TVS, 17-9 1/2.

Shot put — 1. Chase Smith, EHS, 43-3 3/4. 2. Tyler Glander, NT, 43-2. 3. Tony Turner, TVS, 42-8. 4. Wyatt Burke, TVS, 41-2 1/2.

Discus — 1. Chase Smith, EHS, 133-3 3/4. 2. Wyatt Burke, TVS, 121-4. 3. Jacob Jackson, TVS, 121-3. 4. Tony Turner, TVS, 116-5 1/2. 5. Sam Hickman, EHS, 110-10 1/2.

Twin Valley South’s Madison and Megan Wright were key to the Panthers wining the county track meet on Tuesday, April 25.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-4.jpgTwin Valley South’s Madison and Megan Wright were key to the Panthers wining the county track meet on Tuesday, April 25.

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-1.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-2.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-3.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-5.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-6.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-7.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-8.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-9.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-10.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-11.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-13.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-14.jpg

http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_PC-TRACK-15.jpg

By Eddie Mowen Jr.

emowen@civitasmedia.com

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH