Full list of races on upcoming ballot


R-H Staff



PREBLE COUNTY — The upcoming general election on Tuesday, Nov. 2, will feature numerous township and council races in addition to determining a new judge for the Eaton Municipal Court.

The following list is all potential races that could appear on ballots for Preble County. To check what your ballot will look like, visit https://www.boe.ohio.gov/preble/election-info.

City/Village

Judge of Municipal Court (one opening): Erica J. Gordon, H. Steven Hobbs, Edmund H. Kalil.

Mayor – Village of Gratis (one opening): Frank E. Davis, III (write-in).

Mayor – Village of West Alexandria (one opening): Jeff D. Hickey, Ray Waldeck.

Member of Council – Village of New Paris (four openings): John C. Arthur, Peggy Bishop, Jean Brower, Luther L. Conway, Morton Maish, Norman Smith, Jessica Updegraff.

Member of Council – City of Eaton (three openings): Christopher J. Carr, Brad R. Moore, Matthew S. Venable.

Member of Council – Village of Camden (four openings): Kelly Doran, Katie Duskey, Debbie Hickman, Toni Keesler.

Member of Council – Village of Eldorado (four openings): Robert Brunk, Teresa Freeman, Evelyn Lam, Christopher Miller.

Member of Council – Village of Gratis (four openings): Shelley Dougherty, Kathy H. Lewis, John Million, Michael Vance.

Member of Council – Village of Lewisburg (four openings): Barbara Foster, Lori J. Pheanis, Dennis M. Roberts, Jeffery Woodworth.

Member of Council – Village of Verona (four openings): James A. Dempsey, Jr.

Member of Council – Village of West Alexandria (four openings): Geoffrey Justice, Candace R. Moore, Holly A. Robbins, Dan Utsinger.

Member of Council – Village of West Elkton (four openings): No candidates filed.

Member of Council – Village of West Manchester (four openings): Teresa Ann Long.

Member of Board of Public Affairs – Village of West Manchester (one opening): No candidates filed.

Member of Board of Public Affairs – Village of Eldorado (one opening): Helen M. Roberts.

Member of Board of Public Affairs – Village of New Paris (one opening): No candidates filed.

Member of Board of Public Affairs – Village of Verona (one opening): No candidates filed.

School Boards

Member of Board of Education – Eaton (three openings): Eric J. Beeghly, Bryan Deacon, Tyra Douglas, Lisa T. Noble, Samuel C. Stuart.

Member of Board of Education – National Trail (three openings): David Harris, Cynthia E. Lee, Gary L. Moore, Cari Vonderhaar.

Member of Board of Education – Preble Shawnee (three openings): David Akers, Nicholas Duskey, Benjamin Jones, Julia Singleton, Lisa Tuttle-Huff.

Member of Board of Education – Tri-County North (two openings): Clint Baughman, Gene Moyer, Bryan C. Wagoner.

Member of Governing Board of Education Service Center – Preble (three openings): Peggy Crabtree, Ashley Garnett.

Member of Board of Education – Twin Valley (three openings): Jason DeLong, Michael Scott Randolph, Trisha B. Werts.

Member of Governing Board of Education Service Center – Montgomery (three openings): Gary M. Roberts, Terry L. Smith, Marla Joy Weaver.

Member of Board of Education – Brookville (two openings): Joy Eyler, Judy Hoover, Jessica Miller.

Member of Board of Education – College Corner (three openings): Michele E. Hill, Susan Kirkpatrick, Michael Sims.

Member of Board of Education – College Corner (two openings): Michael S. McDonough, John D. Seibert.

Member of Board of Education – Edgewood (three openings): Molly Broadwater, Gary Gabbard, Elizabeth Keith, Marc Messerschmitt, Andrew Pressler, Abby Sexton, Jim Wirtley, Alexis Zehler.

Member of Board of Education – Talawanda (two openings): Nicole Bays, David Bothast, Patrick Meade, Mendy Napier, Krista M. Stenger.

Member of Board of Education – Valley View (three openings): Timothy Rudd, Bob Skidmore, Stephanie Smith.

Township

Township Trustee – Gasper (two openings): Richard Coggeshall, James Gambrell, Wade Guthrie.

Township Trustee – Harrison (two openings): Gregory Burns, Brady D. Creech, Ric G. Prater, Paul Williams.

Township Trustee – Israel (two openings): Matthew R. Nixon, Donald E. White, Jr., Seth O. Wright.

Township Trustee – Somers (two openings): Jeffrey C. Brandenburg, Andrew Groh, David L. Shull, Jr.

Township Trustee – Washington (two openings): Rodger B. Clark, Glen C. Smith, Keith L. Smith.

Township Trustee – Dixon (two openings): Michael Henning, Walter G. White.

Township Trustee – Gratis (two openings): Jeff Lynch, Greg Thompson.

Township Trustee – Jackson (two openings): Dean Petry, Joshua Ruebush.

Township Trustee – Jefferson (two openings): Paul Brehm, David J. McDermitt.

Township Trustee – Lanier (two openings): Austin M. Cole, Bruce E. Cunningham.

Township Trustee – Monroe (two openings): Douglas D. Fark, Kevin R. Glander.

Township Trustee – Twin (two openings): Roger Brunk, Donnie Jones.

Township Fiscal Officer – Monroe (one opening): Mary Ann Frank.

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2021/10/web1_Nov-2021-election-logo-vert.jpg

R-H Staff