Stingrays win Darke Co. meet


R-H staff



GREENVILLE — For the first time in three years, the Preble County Stingrays swim team captured first place in the seven-team Darke County Invitational last week at the Greenville City Pool. Noelle Bassler and Tyler Gregory earned Most Valuable swimmer honors for their efforts.

“The kids are starting to build their speed since we are able to spend a lot more time in the water and it is showing with so many swimmers dropping time in their different events,” Stingrays coach Dave Montgomery said. “It was also nice to bring home the Darke County first place trophy again, it had been three years since we won it.”

The Stingrays hosted their final home meet of the season Thursday, July 6.

Darke County Invitational results:

Medley relay

100 meters 8 and under

Girls — 1. Noelle Bassler, Maddie Montgomery, Mary Gregory, Mckenzie Gregory,

100 meters 11-12

Girls — 1. Emma Slade, Paige House, Josey Meeks, 1:21.47. 2. Kali Kleinschmidt, Peyton Kleinschmidt, Cordelia Brannon, Chloe Shaffer, 1:44.55.

Boys — 1. Nick Kaufman, Ethan Gregory, Shawn Colson, Alex Grube, 1:39.75.

200 meters 15-18

Girls — 2. Lydia Fadden, Allison Bassler, Katelyn Meeks, Rebekah Sunvold, 2:48.32.

Boys — 3. Jackson Chapin, Tyler Gregory, Trey Gregory, Shawn Gross, 3:10.36.

Freestyle

200 meters 11-12

Girls — 2. Emma Slade, 3:30.62. 4. Brannon Cordelia, 3:52.06. 5. Kali Kleinschmidt 4:13.26.

Boys – 1. Trey Gregory, 2:14.61.

25 meters 8 and under

Girls – 1. Noelle Bassler, 23.27. 2. Mary Gregory, 28.78. 3. Mckenzie Gregory, 31.92. 5. Maddie Montgomery, 36.13.

Boys — 3. Bryce Couvutsakis, 32.77.

25 meters 9-10

Boys – 4. Jackson Chapin, 18.71. 5. Ethan Gregory, 18.74.

25 meters 11-12

Girls — 6. Josey Meeks, 16.53. 7. Emma Slade, 18.82. 15. Kali Kleinschmidt, 22.99.

Boys – 4. Nick Kaufman, 19.35. 6. Shawn Colson, 19.67. 7. Alex Grube, 20.89.

50 meters 13-14

Girls — 3. Rebekah Sunvold, 36.13. 4. Emily Milton, 36.36, 5. Allison Bassler, 36.81

50 meters 15-18

Girls — 7. Lydia Fadden, 40.27.

Boys — 1. Trey Gregory, 25.75. Tyler Gregory, 26.05.

Butterfly

25 meters 8 and under

Girls — 1. Noelle Bassler, 27.44.

Boys — 2. Bryce Couvutsakis, 45.04.

25 meters 9-10

Girls — 2. Olivia Cochran, 23.02.

Boys — 2. Jackson Chapin, 24.61.

25 meters 11-12

Girls — 9. Cordelia Brannon, 30.04.

Boys — 2. Shawn Colson, 22.92.

50 meters 13-14

Girls — 4. Rebekah Sunvold, 41.80. 6. Allison Bassler, 43.78. 7. Emily Milton, 46.90.

50 meters 15 – 18

Boys — 1. Trey Gregory, 28.67. 2. Tyler Gregory, 29.69.

Backstroke

25 meters 8 and under

Girls — 1. Noelle Bassler, 30.24. 3. Mckenzie Gregory, 34.98. 4. Mary Gregory, 38.42.

Boys — 3. Bryce Couvutsakis, 38.20.

25 meters 9-10

Girls — 1. Olivia Cochran, 22.96. 7th Peyton Kleinscmidt 41.43.

Boys — 3. Ethan Gregory, 25.67.

25 meters 11-12

Girls — 4. Josey Meeks, 19.30. 7. Emma Slade, 21.94. 11. Kali Klienschmidt. 26.57. 12. Cordelia Brannon. 26.78.

Boys — 5. Nick Kaufman, 24.66. 6. Alex Grube, 27.52. 7. Shawn Colson, 28.01. 10. Shawn Gross, 38.90.

50 meters 13-14

Girls — 4. Rebekah Sunvold, 45.30. 5. Allsion Bassler, 46.08. 6. Emily Milton. 46.55.

50 meters 15-18

Girls — 5. Lydia Fadden, 46.01.

Breaststroke

25 meters 8 and under

Girls — 1. Noelle Bassler, 32.27. 3. Mckenzie Gregory, 38.47. 4. Mary Gregory, 38.98. 6. Maddie Montgomery. 57.84.

Boys — Bryce Couvutsakis, 50.16.

25 meters 9-10

Girls — 3. Olivia Cochran, 24.11. 11. Peyton Kleinschmidt, 40.41.

Boys — 1. Ethan Gregory, 29.49. 3. Jackson Chapin, 31.78.

25 meters 11-12

Girls — 3. Josey Meeks, 20.74. 11. Cordelia Brannon, 34.18.

Boys — 3. Alex Grube, 26.97. 4. Nick Kaufman, 27.72.

50 meters 13-14

Girls — 3. Allison Bassler, 46.18. 7. Emily Milton. 51.29.

50 meters 15-18

Boys — 1. Tyler Gregory, 33.96.

Long freestyle

50 meters 8 and under

Girls — 1. Mary Gregory, 1:08.15. 3. Mckenzie Gregory, 1:19.40. 4. Maddie Montgomery, 1:30.54.

50 meters 9-10

Girls — 10. Peyton Kleinschmidt, 1:34.29.

Boys — 2. Ethan Gregory, 43.41.

50 meters 11-12

Girls — 3. Josey Meeks, 35.23. 8. Emma Slade, 40.33. 14. Kali Kleinschmidt, 50.50.

Boys — 4. Nick Kaufman, 42.59. 5. Shawn Colson, 43.45. 8. Alex Grube, 50.16. 13. Shawn Gross, 1:09.81.

100 meters 13-14

Girls — 4. Rebekah Sunvold, 1:23.90.

100 meters 15-18

Girls — 6. 1:29.63.

Individual medley

100 meters 9-10

Girls — 1. Olivia Cochran, 1:48.78. 8. Peyton Kleinschmidt, 3:11.63.

Boys — 2. Jackson Chapin, 1:57.23.

100 meters 15-18

Boys — 1. Tyler Gregory, 1:08.41.

Freestyle relay

100 meters 8 and under

Girls — 1. Noelle Bassler, Maddie Montgomery, Mary Gregory, Mckenzie Gregory, 2:06.99.

100 meters 11-12

Girls — 1. Emma Slade, Paige House, Josey Meeks, Olivia Cochran, 1:12.61. 4. Kali Kleinschmidt, Peyton Kleinschmidt, Addyson House, Chloe Shaffer, 1:51.48.

100 meters 11-12

Boys — 2nd Nick Kaufman, Jackson Chapin, Shawn Colson, Alex Grube, 1:21.49.

200 meters 15-18

Girls — 2. Lydia Fadden, Allison Bassler, Shelby Slade, Rebekah Sunvold, 2:34.64.

R-H staff