Eagles 2nd at Dean Stoltz Invitational


By Eddie Mowen Jr. - emowen@aimmediamidwest.com



Zoe Utsinger anchored Twin Valley South’s 4x800 meter relay team to an eighth place finish on Thursday, April 18 at Eaton’s Dean Stoltz Invitational.


Eaton’s Tyler Gregory won the 100 meters at the Dean Stoltz Invitation on Thursday, April 18.


EATON — The Eaton High School Track & Field Program hosted the 32nd Annual Dean Stoltz Invitational on Thursday, April 18. This year’s event featured 13 schools and multiple 2018 OHSAA state qualifiers.

The invitational is named for the late Dean Stoltz, a longtime teacher and coach for the Eaton Community School District. During his career, Stoltz served as a basketball coach, assistant track & field coach, and was the first-ever coach of the cross country program.

The 2019 event moved to a Thursday night for the first time, and just the fourth time in the event’s history it was ran under the lights at the Eaton Community Schools Athletic Complex. This year’s schedule of events also included the Steeplechase.

Eaton’s boys placed second with 86 points. Byran won the meet with 98 points. Twin Valley South was sixth with 61 points.

Eaton’s girls were fourth with 65.5 points. Twin Valley South was 10th with 33. Preble Shawnee was 13th with 2 and Eaton’s B team was 14th with 1 point. Talawanda won the meet with 116 points.

Boys results (event winners and county placers):

2,000 steeplechase — 1. David Kraushar, Talawanda, 6:35.84. 2. Alex Newport, Eaton, 7:07.04. 3. Kyle Saul, TVS, 7:20.65.

4×800 relay — 1. Brookville, 8:37.34. 4. Eaton (Coates, McCarty, Sanders, Brown), 8:41.80. 8. TVS (Wright, Clark, Craft, Byrne), 9:10.08.

110 hurdles — 1. Konner Lamb, Bryan, 16.43. 5. Willie Bowman, TVS, 17.47.

100 — 1. Tyler Gregory, Eaton, 11.55.

4×200 relay — 1. Bryan, 1:35.06. 2. Eaton (Harper, Jackson, Cottle, Suding), 1:36.97.

1,600 — 1. Kyle Lethander, Oakwood, 4:31.84. 2. Alex McCarty, Eaton, 4:42.91. 7. Todd Coates, Eaton, 4:50.44.

4×100 relay — 1. Bryan, 44.67. 2. Eaton (Suding, Jackson, Cottle, Gregory), 45.78. 8. TVS (Crews, T. Wright, Levi White, Logan White), 48.21.

400 — 1. Ty Howell, St. Mary’s Memorial, 52.11. 3. Dylan Suding, Eaton, 53.17. 7. KeAnthony Bales, Eaton, 54.18.

300 hurdles — 1. Evan Schafer, Connersville, 43.34. 6. Willie Bowman, TVS, 45.76.

800 — 1. Kiefer Bell, Talawanda, 2:03.96. 7. LeKendric Brown, Eaton, 2:12.65.

200 — 1. Ty Howell, St. Mary’s Memorial, 24.01. 2. Tyler Gregory, Eaton, 24.07. 3. Chris Keener, TVS, 24.27.

3,200 — 1. Dolan Johnson, Oakwood, 10:14.98. 3. Alex McCarty, Eaton, 10:29.28. 8. Todd Coates, Eaton, 10:51.78.

4×400 relay — 1. Eaton (Gregory, Bales, Jackson, Suding), 3:40.03. 3. TVS (Keener, Clark, Bowman, B. Wright), 3:43.72.

Discus — 1. Troy Dixon, Butler, 167-7. 6. Logan Clark, TVS, 121-10.

High jump — 1. Grant Roten, Brookville, 5-10. 2. Jayden Bassler, TVS, 5-10. 5. Jacob London, TVS, 5-8.

Long jump — 1. Koream Jett, Richmond, 20-7 3/4. 5. Jayden Bassler, TVS, 19-2. 6. Willie Bowman, TVS, 19-0 1/2.

Shot put — 1. Hunter Fultz, St. Mary’s Memorial, 48-4. 7. Clayton Kiracofe, Eaton, 42-5 1/2.

Pole vault — 1. Dlaton Shepler, Butler, 16-0. 3. Kyle Saul, TVS, 12-0.

Girls results: (Event winners and county placers)

2,000 steeplechase — 1. Eva Motta, Talawanda, 8:07.88. 4. Jasie Sarver, TVS, 9:18.42

4×800 relay — 1. Oakwood, 10:27.60. 6. Eaton (Meyer, Caplinger, Baker, Murphy), 11:37.36. 8. TVS (Utsinger, Woodgeard, Sarver, Gearhart), 11:55.58.

110 hurdles — 1. Kyra Koontz, Talawanda, 15.36.

100 — 1. Kyra Koontz, Talawanda, 12.90. 4. Tyler Pittman, Eaton, 13.64. 5. Amyah Thacker, Eaton, 13.78.

4×200 relay — 1. Versailles, 1:48.44. 2. Eaton (Combs, Kidwell, Petry, Pittman), 1:51.64. 5. TVS, (Johnson, Newport, Harrod, Mowell), 1:54.61.

1,600 — 1. Hannah Lippincott, Talawanda, 5:15.08.

4×100 relay — 1. Versailles, 52.13. 2. Eaton (Thacker, Combs, Kidwell, Pittman), 53.14. 5. TVS (Newport, Harrod, Mowell, Johnson), 54.08.

400 — 1. Elerie Nye, Oakwood, 1:02.22. 7. Morgan Harrod, TVS, 1:07.11

300 hurdles — 1. Olivia Caplette, Oakwood, 48.61. 5. Kylee Kidwell, Eaton, 51.59.

800 — 1. Abbie Schoenherr, Butler, 2:21.83.

200 — 1. Nakala Bennett, Richmond, 27.80. 2. Tyler Pittman, Eaton, 28.30. 4. Gabriel Petry, Eaton, 28.77. 6. Sidney Mowell, TVS, 89.98.

3,200 — 1. Grace Hartman, Oakwood, 10:54.06. 6. Zoe Utsinger, TVS, 12:44.99.

4×400 relay — 1. Versailles, 4:21.55. 5. Eaton (Aukerman, Petry, Hurd, Combs), 4:39.28.

Discus — 1. Dusti Stafford, Bryan, 117-11. 3. Mallory Deaton, Eaton, 103.10. 6. Maggie Johnson, TVS, 100.04. 7. Megan Roell, PS, 96.03.

High jump — 1. Raegan Elder, Butler, 5-0. 4. Brooke Caplinger, Eaton, 4-8.

Long jump — 1. Kyra Koontz, Talawanda, 16-2. 4. Madison Johnson, TVS, 15-2. 5. Sidney Mowell, TVS, 15-0.

Shot put — 1. Alaina Good, Brookville, 35-11.

Pole vault — 1. Lucy Prakel, Versailles, 11-0. 5. Elaina Maynard, Eaton, 8-0. 6. Kylee Moore, Eaton, 7-6. 8. Maddie Haynes, Eaton B, 7-6.

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk11-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk10-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk6-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk12-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk7-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk4-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk1-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk13-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk8-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk5-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk9-1.jpg

Zoe Utsinger anchored Twin Valley South’s 4×800 meter relay team to an eighth place finish on Thursday, April 18 at Eaton’s Dean Stoltz Invitational.
https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk3-1.jpgZoe Utsinger anchored Twin Valley South’s 4×800 meter relay team to an eighth place finish on Thursday, April 18 at Eaton’s Dean Stoltz Invitational.

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_tvstk2-1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk12.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk9.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk3.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk7.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk4.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk6.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk13.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk8.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk2.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk1.jpg

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk5.jpg

Eaton’s Tyler Gregory won the 100 meters at the Dean Stoltz Invitation on Thursday, April 18.
https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk11.jpgEaton’s Tyler Gregory won the 100 meters at the Dean Stoltz Invitation on Thursday, April 18.

https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2019/04/web1_ehstk10.jpg

By Eddie Mowen Jr.

emowen@aimmediamidwest.com

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH