CCC releases all-conference basketball teams


R-H Staff



National Trail senior Cameron Harrison was named All-Conference First Team.

National Trail senior Cameron Harrison was named All-Conference First Team.


Eddie Mowen Jr. | The Register-Herald

PREBLE COUNTY — In the Cross County Conference’s final year, the CCC has released all-conference teams for boys and girls basketball for the 2020-21 season.

Boys

Player of the Year – Layne Sarver, Tri-Village

Coach of the Year – Josh Sagester, Tri-Village

All-Conference First Team

Cameron Harrison, National Trail

Jake Goubeaux, Arcanum

Jacob Roeth, Miami East

Casey Keesee, Bethel

Parker Davidson, Bradford

Mitchell Montgomery, Newton

Jakob Hamilton, Covington

Layne Sarver, Tri-Village

Aiden Luchini, Franklin Monroe

Josh Scantland, Tri-Village

All-Conference Second Team

Tyler Weathington, National Trail

Reece Stammen, Ansonia

Ian Baker, Arcanum

Chandler Peters, Newton

Ethan Rimkus, Bethel

Harold Oburn, Newton

Cavin Baker, Franklin Monroe

Dalton Delong, Tri-Village

Wes Enis, Miami East

Justin Finkbine, Tri-Village

Special Mention Team

Wyatt House, National Trail

Dylan Stinson, Tri-County North

Brayden Marker, Twin Valley South

Isaac Barga, Ansonia

Wyatt Feltner, Mississinawa Valley

Cameron Burke, Arcanum

Will Reittinger, Bethel

Andrew Whittaker, Newton

Connor Jones, Bradford

Wes Gooding, Covington

Wilson Suggs, Tri-Village

Ky Cool, Franklin Monroe

Sam Zapadka, Miami East

Final Standings: Tri-Village (12-0 CCC, 22-0 overall); Arcanum (10-2, 14-7); Miami East (10-2, 14-8); Bethel (7-5, 9-10); Franklin Monroe (7-5, 9-8); Newton (7-5, 11-11); Covington (6-6, 7-15); National Trail (6-6, 10-9); Ansonia (3-9, 7-13); Bradford (3-9, 4-17); Tri-County North (3-9, 5-16); Twin Valley South (3-9, 3-18); Mississinawa Valley (1-11, 2-19).

Girls

Player of the Year – Morgan Hunt, Tri-Village

Coach of the Year – Brad Gray, Tri-Village

All-Conference First Team

Madelyn Fearon, Arcanum

Carlie Besecker, Covington

Taylor Gray, Arcanum

Claudia Harrington, Covington

Hailey Unger, Arcanum

Rori Hunley, Miami East

Kenna Gray, Bethel

Meghan Downing, Tri-Village

Olivia Reittinger, Bethel

Morgan Hunt, Tri-Village

Austy Miller, Bradford

Rylee Sagester, Tri-Village

All-Conference Second Team

Skyler Ward, National Trail

Mackenzie Neal, Twin Valley South

Rylee Canan, Bradford

Mattie Heistand, Mississinawa Valley

Claire Fraley, Covington

Chloe McGlinch, Franklin Monroe

Camryn Gleason, Newton

Stella Shellabarger, Franklin Monroe

Torie Richards, Tri-Village

Cadence Gross, Miami East

Special Mention Team

Molly Skinner, National Trail

Rilee Terry, Tri-County North

Taylor Clark, Twin Valley South

Bailey Schmit, Ansonia

Taylor Stachler, Mississinawa Valley

Kaitlyn Toy, Arcanum

Karley Moore, Bethel

Tori Benedict, Newton

Cassi Mead, Bradford

Gracie Anderson, Covington

Delanee Gray, Tri-Village

Janessa Koffer, Franklin Monroe

Paxton Hunley, Miami East

Final Standings: Tri-Village (12-0 CCC, 18-2 overall); Arcanum (10-2, 18-4); Bradford (9-3, 17-5); Bethel (8-4, 14-6); Covington (8-4, 14-7); Miami East (8-4, 11-11); Franklin Monroe (7-5, 8-13); National Trail (5-6, 10-8); Mississinawa Valley (3-9, 4-16) Newton (3-9, 5-16); Ansonia (2-10, 4-15); Twin Valley South (2-10 , 5-17); Tri-County North (0-11, 1-20).

National Trail senior Cameron Harrison was named All-Conference First Team.
https://www.registerherald.com/wp-content/uploads/sites/41/2021/03/web1_ntbbk9.jpgNational Trail senior Cameron Harrison was named All-Conference First Team. Eddie Mowen Jr. | The Register-Herald

R-H Staff