Stingrays open with wins


By Eddie Mowen Jr. - emowen@aimmedianetwork.com



EATON — The Preble County Stingrays had a great week opening the summer swim season with a pair of wins in the Southern Ohio Swim League (SOSL).

The Stingrays opened the season at Cardinal Hill and came away with a 233-231 win on Tuesday, June 20. They followed that win up with a win over the Cassel Hill Piranhas, at the Main Street Aquatic Center, in Eaton. 273-248.

“We been having some good weather so we have been able to get a lot more practices in and starting to push kids with some hard practices,” Stingrays coach Dave Montgomery said. “It is really starting to show at meets as the kids are starting to drop times in all their events and are swimming better. The kids really performed well and the team is very excited to be starting the season out like this.”

Cassel Hill results:

Medley relay

100 meters 8 and under:

Girls — 2nd, Emma Pierce, Mary Gregory, Mckenzie Gregory, Madeline Montgomery, 2:34.36.

100 meters 9-10:

Girls — 1st, Addyson House, Emily Haynes, Olivia Cochran, Katy Cole, 1:32.25.

Boys — 1st, Damien Taylor, Ethan Gregory, Jackson Chapin, Hunter Todd, 1:56.47.

100 meters 11-12:

Girls — 1st, Paige House, Josey Meeks, Rachel Honaker, Emma Slade, 1:16.20.

Boys — 1st, Nick Kaufman, Alex Grube, Shown Colson, Hayden Rose, 1:40.97.

Individual medley

100 meters 9-10:

Girls — Olivia Cochran 1st, 1:47.08.

Boys – Ethan Gregory, 1st, 2:02.35.

100 meters 11-12:

Girls – Josey Meeks, 1st, 1:25.07, Zoee Willard, 4th, 1:38.31, Elisa Hewitt, 5th, 1:41.77, Emma Slade, 6th, 1:41.95

100 meters 13-14:

Girls — Madelynn Baker 1st, 1:22.11, Katelyn Meeks 4th, 1:29.58.

Boys – Nathan Crammer, 1st, 1:14.97, Sam Lawson, 3rd, 1:35.11.

100 meters 15-18:

Boys – Tyler Gregory, 2nd, 1:07.95, Trey Gregory, 3rd, 1:09.21.

Free style

25 meters 6 and under:

Girls – Madeline Montgomery, 1st, 33.54, Allison Kiracofe, 4th, 50.29, Samantha Bowers, 5th, 59.55.

25 meters 7-8:

Girls – Noelle Bassler, 2nd, 21.08, Julianne Deaton, 6th, 28.03, Emma Pierce, 7th, 28.03, McKenzie Gregory, 8th, 31.45.

Boys – Bryce Couvutsakis, 4th, 29.84, Luke Bowers, 7th, 39.10.

25 meters 9-10:

Girls – Emily Haynes, 2nd, 19.41, Katy Cole, 4th, 20.56, Addyson House, 8th, 22.35, Peyton Kleinschmidt, 9th, 41.40.

Boys – Jackson Chapin, 1st, 19.50, Wyatt Jones, 5th, 24.91, Grant Deaton, 7th, 29.21, Zachrey Wiles, 9th, 30.66.

25 meters 11-12:

Girls – Elise Hewitt, 1st, 16.93, Rachel Honaker, 2nd, 16.98, Kaili Hewitt, 3rd, 17.75, Paige House, 4th, 18.34

Boys – Nick Kaufman, 1st, 18.69, Alex Grube, 3rd, 23.01, Shawney Gross-Kleinschmidt, 7th, 31.41, Thomas Piekutowski, 9th, 46.51, Luke Pool 10th, 1:34.24.

50 meters 13-14:

Girls – Madelynn Baker 1st, 31.22, Maddie Haynes, 2nd, 33.08, Rebekah Honaker, 3rd,33.30, Rebekah Sunvold, 5th, 35.36.

Boys – Clayton Kiracofe, 1st, 30.33, Sam Lawson, 3rd, 34.59, Owen Hewitt, 4th, 37.70, Mathew Piekutowski, 7th, 57.94.

50 meters 15-18:

Girls – Shelby Slade, 2nd, 37.32, Lydia Fadden, 4th, 37.82.

Boys – Tyler Gregory 1st, 26.17, Ryan Bassler, 2nd, 28.06, Andrew Horton, 7th, 34.87.

Breast stroke

25 meters 8 and under:

Girls – Noelle Bassler, 1st, 30.86, Maddie Peace, 2nd, 40.76, Julianne Deaton, 4th, 55.09.

25 meters 9-10:

Girls – Olivia Cochran, 1st, 25.15, Emily Haynes, 2nd, 25.99, Katy Cole, 6th, 31.33, Peyton Kleinschmidt, 7th, 37.1.

Boys – Benjamin Todd 1st, 23.69, Ethan Gregory 2nd 30.93, Hunter Todd 6th, 50.95

25 meters 11-12:

Girls – Josey Meeks, 1st, 20.79, Riley Haynes, 3rd, 24.79, Kaili Hewitt, 4th, 25.01, Zoee Willard, 7th, 25.67.

Boys – Nick Kaufman, 2nd, 30.09, Alex Grube, 3rd, 30.21.

50 meters 13-14:

Girls – Rebekah Honaker, 1st, 44.60, Katelyn Meeks, 2nd, 46.85, Allison Bassler, 3rd, 47.36, Maddie Haynes, 5th, 49.01.

Boys – Nate Crammer, 2nd, 41.91, Sam Lawson, 4th, 49.85, Owen Hewitt, 5th, 53.42.

50 meters 15-18:

Boys – Tyler Gregory, 1st, 34.30.

Back Stroke

25 meters 6 and under:

Girls – Madeline Montgomery, 2nd, 36.31, Allison Kiracofe, 3rd, 54.26, Samantha Bowers, 4th, 1:09.65.

Boys – Korbin Lander, 1st, 27.59.

25 meters 7-8:

Girls – Julianne Deaton, 3rd, 32.19, Mckenzie Gregory, 4th, 33.47, Emma Pierce, 5th, 34.18, Mary Gregory, 7th, 38.66.

Boys – Bryce Couvutsakis, 3rd, 34.98, Luke Bowers, 4th, 36.64.

25 meters 9-10

Girls – Olivia Cochran, 1st, 21.68, Katy Cole, 4th, 24.62, Addyson House, 5th, 25.1.

Boys – Grant Deaton, 2nd, 33.24, Damien Taylor, 3rd, 34.33, Zachary Wiles, 6th, 44.84.

25 meters 11-12:

Girls – Emma Slade, 1st, 20.16, Paige House, 2nd, 21.72, Elise Hewitt, 3rd, 22.12, Kaili Hewitt, 6th, 23.72.

Boys – Nick Kaufman, 2nd, 26.35, Shawn Colson, 3rd, 27.26, Shawny Gross-Kleinschmidt, 9th, 50.81, Thomas Piekutowski, 10th, 58.06.

50 meters 13-14:

Girls – Maddie Haynes, 5th, 43.66, Emily Melton, 6th, 44.34, Rebekah Sunvold, 7th, 44.79, Brianne Burig, 13th, 58.17.

Boys – Clayton Kiracofe, 1st, 38.93, Owen Hewitt, 4th, 48.94

50 meters 15-18:

Girls – Lydia Fadden, 3rd, 44.23, Shelby Slade, 4th, 45.40.

Boys – Josh Pool, 2nd, 31.75, Ryan Bassler, 5th, 36.37, Andrew Horton, 10th, 45.84.

Long Free

50 meters 9-10:

Girls – Emily Haynes, 3rd, 46.50, Addyson House, 7th, 52.27.

Boys – Benjamin Todd, 1st, 38.01, Ethan Gregory, 2nd, 41.73, Jackson Chapin, 3rd, 44.70, Hunter Todd, 4th, 1:10.90.

50 meters 11-12

Girls – Josey Meeks, 1st, 34.66, Rachel Honaker, 2nd, 38.60, Emma Slade, 3rd, 39.66, Paige House, 4th, 41.93.

Boys – Shawn Colson, 2nd, 41.83, Alex Grube, 4th, 50.26, Shawny Gross-Kleinschmidt, 6th, 1:18.09, Luke Pool 7th, 4:26.38.

100 meters 13-14:

Girls – Madelynn Baker, 1st, 1:09.58, Rebekah Sunvold, 4th, 1:22.57, Brianna Burig, 7th, 1:55.45.

Boys – Nathan Crammer, 1st, 1:05.18.

100 Meters 15-18:

Boys – Trey Gregory, 1st, 57.14, Josh Pool, 3rd, 1;00.79, Ryan Bassler, 4th,1:04.91, Andrew Horton, 6th, 1:23.24.

Butterfly

25 meters 7-8:

Girls – Noelle Bassler, 1st, 25.23, Mary Gregory, 6th,54.22, Jenna Deaton, 7th, 54.25.

Boys – Bryce Couvutsakis 2nd, 41.60.

25 meters 9-10:

Boys – Benjamin Todd, 1st, 20.63, Jackson Chapin, 2nd, 25.96.

25 meters 11-12:

Girls – Rachel Honaker, 4th, 21.06, Kayden Casteel, 6th, 21.25, Zoee Willard, 7th, 21.40, Joslynn Beneke, 11th, 28.50.

Boys – Shawn Colson, 1st, 22.98.

50 meters 13-14:

Girls – Katelyn Meeks, 1st, 39.06, Rebekah Honaker, 2nd, 40.32, Allison Bassler, 9th, 46.83.

Boys – Clayton Kiracofe, 1st, 35.89.

50 meters 15-18:

Girls – Shelby Slade, 5th, 45.22, Lydia Fadden, 6th, 45.69.

Boys – Trey Gregory, 1st, 28.65, Josh Pool, 2nd, 30.51.

Freestyle relay

100 meters 7-8:

Girls – 2nd, Noelle Bassler, Maddie Peace, Julianne Deaton, Mary Gregory, 1:51.21.

100 meters 9-10:

Girls – 2nd, Emily Haynes, Addyson House, Katy Cole, Olivia Cochran, 1:23.81.

Boys – 1st, Benjamin Todd, Ethan Gregory, Jackson Chapin, Austin Peace, 1:20.26.

100 meters 11-12:

Girls –1st, Emma Slade, Rachel Honaker, Kaili Hewitt, Josy Meeks, 1:05.06.

Boys – 1st, Nick Kaufman, Shawn Colson, Alex Grube, Hayden Rose, 1:28.28.

200 meters 13-14:

Girls – 1st, 2:13.84.

Boys – 1st, 2:10.83.

200 meters 15-18:

Boys – 1st, 1:49.58.

Little stingrays swim

25 meters free:

Girls –Violet Couvutsakis, 3rd, 49.09, Lillian Cullers, 4th, 53.03, Chloe Pyle, 7th, 57.85, Cherokee Perdue, 11th, 1:16.67.

Boys – Will Honaker, 1st, 49.73, Zayden Hurst, 3rd, 53.61, Jace Beneke, 7th, 1:13.23, Gavin Kisling, 9th, 1:23.41.

Cardinal Hill results

100 Medley Relay

100 meters 8 and under:

Girls – 2nd, Noelle G. Bassler, Mackenzie F. Gregory, Mary R. Gregory, Maddie V. Peace, 2:18.19.

Boys – 1st, Cooper Cribbs, Austin Rodabaugh, Evan Okmoto, James Sowers, 2:41.47.

100 meters 9-10:

Girls – 1st, Addyson House, Emily G. Haynes, Oliva B. Cochran, Kaylee C. Conley, 1:52.59.

Boys – Ethan R. Gregory, Austin Peace, Benjamin R. Todd, Jackson Chapin (no time submitted).

100 meters 11-12:

Girls– 1st, Emma R. Slade, Josey Meeks, Rachel E. Honaker, Zoee Willard 1:21.62.

Boys – 2nd, Nick Kaufman, Alex S. Grube, Shawn Colson, Taylor Bradley, 1:41.12.

200 meters 13-14:

Girls – 1st, Madelynn Baker, Rebekah R. Honaker, Katelyn Meeks, Maddie Haynes 2:37.18.

Boys – 1st, Nathan R. Crammer, Sam H. Lawson, Clayton A. Kiracofe, Ryan Ballou, 2:34.97.

200 meters 15-18:

Girls, 1st 2:44.63.

Boys – 2:25.46.

Individual medley

100 IM 10 & under

Girls – 2:00.19.

Boys – Gregory, 2nd, 2:15.12.

100 IM 11-12

Girls – Meeks, 1:27.75, 1st,

Boys –Brannon, 2:00.10, 3rd, Willard, 1:44.44, 4th.

100 IM 13-14

Girls – Baker, 1:24.25, 1st, Meeks, 1:31.72, 2nd.

Boys – Crammer, 1:16.21, 1st, Lawson, 4th.

100 IM 15-18:

Girls – Ferguson, NS.

Boys Gregory, 1:08.94, 1st, Pool, NS.

Free Style

25 Free 6 & under:

Girls – Montgomery, 31.75, 1st.

Boys – Hurst, 21.72, 1st, Hudson, NS.

25 Free 7-8:

Girls – Peace, 28.28, 3rd, Deaton, 28.44, 4th, Bassler, 30.87, 7th, Pierce, 33.09, 10th.

Boys- Couvutsakis, 32.38, 4th.

25 Free 9-10:

Girls – Haynes, 19.05, 1st, House, 23.82, 3rd, Kleinschmidt, 39.13, 9th.

Boys – Chapin, 19.62, 1st, Todd, 29.37, 5th, Taylor, 33.13, 7th, Deaton, NS.

25 Free 11-12:

Girls – Honaker, 17.00, 1st, Hewitt K., 17.14 2nd, Hewitt, E., 17.37, 3rd, Slade, 17.76, 5th.

Boys – Colson, 18.18, 1st, Kaufman, 19.20, 2nd, Grube, 20.60, 3rd.

50 Free 13-14:

Girls – Baker, 31.75, 1st, Haynes, 32.84 2nd, Honaker, 33.38, 3rd, Sunvold, 36.00, 4th.

Boys – Crammer, 30.16, 1st, Ballou, 30.47, 2nd, Kiracofe, 30.82, 3rd, Hewitt, 35.09 4th.

50 Free 15-18:

Girls – Fallon, 37.01, 3rd, Darr, 37.03, 4th, Slade, 37.88, 5th.

Boys – Gregory, 26.09, 1st, Gregory, 27.19, 2nd, Darr, 34.53, 4th, Horton, 36.13, 5th.

Breast Stroke

25 meters 8 & under:

Girls – Bassler, 30.66, 1st, Peace, 36.50, 2nd, Gregory, 39.87, 3rd.

25 meters 9-10:

Girls – Haynes, 23.78, 1st, Cochran, 24.97, 2nd.

Boys – Gregory, 32.09, 1st.

25 meters 11-12:

Girls – Hewitt, 22.63, 1st, Haynes, 25.56, 4th, Beneke, 26.34, 5th, Harrison, 26.56, 6th.

Boys – Grube, 29.31, 1st, Kaufman, 29.63, 2nd.

50 meters 13-14:

Girls – Honaker, 44.72, 1st, Galloway, 1:03.44, 2nd, Burig, 1:12.35, 3rd.

Boys – Liddy, 53.84, 1st.

50 Meters 15-18

Boys – Gregory, 35.52, 1st, Horton, 46.01, 3rd.

Back Stroke

25 meters 6 & under

Girls – Montgomery, 36.97, 1st.

25 meters 7-8

Girls – Deaton, 33.75, 2nd, Peace, 34.00, 3rd, Pierce, 34.50, 5th, Gregory, Mckenzie F. 36.00 7th

25 meters 7-8 boys- Kuhn, Grant 39.40 4th, Couvutsakis, Bryce W. 40.18 5th

25 meters 9-10 girls- Cochran, Olivia B. 21.94 1st, House, Addyson 25.00 2nd, Kleinschmidt, Peyton 44.28 9th

25 meters 9-10 boys- Tylor, Damien 36.26 2nd, Todd, Hunter 40.00 3rd

25 meters 11-12 girls- Slade, Emma R. 20.07 1st, Meeks, Josey 20.32 2nd , House, Paige 20.66 3rd, Hewitt, Kaili A. 23.00 4th Boys – Nick Kaufman 1st, 25.00

50 meters 13 – 14 Emily Melton 3rd, 45.56, Katelyn Meeks 4th, 45.97 Boys – Clayton Kiracofe 1st, 38.21, Ryan Ballou 2nd, 41.00, Justin Liddy 6th, 49.78, Owen Hewitt 7th, 50.33

50 meters 15 – 18 Lydia Fadden 2nd, 45.87, Shelby Slade 3rd,46.00, Mattie Darr 4th, 47.74

Boys – Theo Darr, 1st, 42.00, Andrew Horton, 2nd, 47.46.

Long Free

50 meters 9-10:

Girls – Addyson House, 1st, 50.00, Peyton Kleinschmidt, 9th, 34.51.

Boys – Jackson Chapin, 1st, 44.54, Ethan Gregory, 2nd, 46.18.

50 meters 11-12:

Girls – Josey Meeks, 2nd, 34.81, Zoee Willard, 3rd, 37.72, Rachel Honaker 4th, 38.65, Elise Hewitt 5th, 39.31

Boys – Shawn Colson, 3rd, 43.38, Alex Grube, 4th, 47.65.

100 meters 13-14:

Girls – Madelynn Baker, 1st, 1:12.25, Maddie Haynes, 2nd, 1:21.03, Rebekah Sunvold, 4th, 1:26.07, Lily Galloway, 6th, 1:44.40.

Boys – Nate Crammer, 1st, 1:07.02, Ryan Ballou, 2nd, 1:12.94, Owen Hewitt, 4th, 1:27.70.

100 meters 15-18:

Girls – Maddie Darr, 2nd, 1:26.90.

Boys – Trey Gregory, 1st, 58.50, Theo Darr, 2nd, 1:17.06.

Butterfly

25 meters 7-8:

Girls – Noelle Bassler, 2nd, 25.56.

Boys – Bryce Couvutsakis, 1st, 45.58.

25 meters 9-10:

Girls – Olivia Cochran, 2nd, 22.85.

Boys – Jackson Chapin, 2nd, 25.50.

25 meters 11-12:

Girls – Rachel Honaker, 3rd, 19.94, Kaili Hewitt, 4th, 21.03, Zoee Willard, 5th, 22.35, Cordelia Brannon, 6th, 27.07.

Boys – Shawn Colson 1st, 25.24.

50 meters 13-14:

Girls – Katelyn Meeks, 1st, 39.72, Rebekah Honaker, 2nd, 40.28, Rebekah Sunvold, 3rd, 41.91, Maddie Haynes, 4th, 43.04 Boys – Clayton Kiracofe, 1st, 37.12.

50 meters 15 – 18

Girls – Lydia Fadden, 2nd, 43.33, Shelby Slade, 3rd, 47.02.

Boys – Trey Gregory, 1st, 26.68.

Free relay

100 meters 9-10:

Girls – Olivia Coachran, Addyson House, Emily Haynes, 1st, 1:47.04.

Boys – Benjamin Todd, Jackson Chpin, Ethan Gregory, Austin Peace, 1st, 2:00.75.

100 meters 11-12:

Girls – Emma slade, Josey Meeks, Rachel Honaker, Zoee Willard, 2nd, 1:10.22.

Boys – Nick Kaufman, Alex Grube, Shawn Colson, 1st, 1:18.28.

200 meters 13-14:

Girls – Maddie Haynes, Rebekah Honaker, Rebekah Sunvold, Madelynn Baker, 1st, 2:23.26.

Boys – Nate Crammer, Clayton Kiracofe, Owen Hewitt, Ryan Ballou, 1st, 2:15.11.

200 meters 15-18

Boys – A relay 1st, 2:07.21.

http://registerherald.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/06/web1_SWIM-1.jpg

http://registerherald.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/06/web1_SWIM-2.jpg

http://registerherald.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/06/web1_SWIM-3.jpg

http://registerherald.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/06/web1_SWIM-4.jpg

http://registerherald.aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/06/web1_SWIM-5.jpg

By Eddie Mowen Jr.

emowen@aimmedianetwork.com

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH