Regionals up next


South sweeps district titles

By Eddie Mowen Jr. - emowen@civitasmedia.com



Tri-County North’s Hailey Thies won the 100-meter hurdles at the Division III district track meet at Welcome Stadium on Saturday, May 20. Thies is one of several Preble County athletes to advance to the regionals this week.


DAYTON — Twin Valley South’s boys’ and girls’ track teams cruised to Division III district titles Saturday, May 20, at Dayton’s Welcome Stadium.

The Lady Panthers racked up 145 points to easily outdistance runner-up Franklin-Monroe, 145-68 ½. Tri-County North was sixth with 49 points, while Preble Shawnee was 11th with 16.

On the boys’ side, South tallied 110 points. Dixie was second with 96. Tri-County North was eighth with 32 points and National Trail was 12th with 24 points.

The top four in each event advance to the regional meets this week at Troy High School.

South’s girls’ 4×800 relay team of Madison Wright, Megan Wright, Abby Creech and Zoe Utsinger was first in 10:14.17. North’s team of Taylor Cooper, Taylor Schumacher, Caitlyn McCollough and Lauren Koenig was eighth in 12:18.20.

In the girls 100-meter hurdles, North’s Hailey Thies was the district champ in 15.63 and Twin Valley South’s Abby Beneke was fourth in 17.27.

Mylan Crews of TVS won the 100 in 12.68.

South also won the 4×200 (Beneke, Grace Stewart, Sidney Mowell, and Crews) in 1:48.88 and TCN (Jasmine McAdams, Patience Getter, Emma Hale and Josie Heck) were fifth.

In the 800, Madison Wright was second in 5:26.38, Megan Wright was fourth and Preble Shawnee’s Cami Hollon was eighth.

In the 4×100, South (Madison Johnson, Mowell, Hosanna Craft and Crews) was first in 52.20. TCN (McAdams, Heck, Thies, and Getter) were third and Shawnee (Maddie Powers, Alivia Reek, Jane Feck and Elise Walker) were sixth.

South’s Stewart won the 400 in 1:01.50, while her teammate, Creech, was third.

In the 300 hurdles, Beneke was second in 50.02 and Mowell was fifth, while Rachel Dempsey of TCN was sixth.

South swept the 200, with Crews winning in 26:48 and Stewart finishing second.

In the 800, Madison Wright was fourth in 2:26.28 and Megan Wright was fifth.

In the 3,200, South’s Utsinger was third in 12:45.60 and her teammate Rylie Gearhart was sixth.

In the 4×400, South (Madison Wright, Megan Wright, Creech and Stewart) completed the relay sweep for the Panthers winning with a time of 4:13.38.0. Preble Shawnee (Madison Back, Reek, Hollon and Walker) was seventh.

In the discus, Maggie Johnson of TVS was sixth with a throw of 93-1 and Preble Shawnee’s Megan Roell was eighth.

In the long jump, Thies was second with a leap of 16-10 ½. Craft was sixth and Madison Johnson was seventh.

In the high jump, Thies cleared 5-2 to win the district. Walker of Shawnee was second and Creech of TVS was fourth.

In the pole vault, North’s Lizzy Free tied for second clearing 8-0 and Shawnee’s Reek was eighth.

In the boys’ 4×800, South’s team of Sammy Shockey, Jacob Wells, Chris Keener and Matt Hemmelgarn was second in 8:49.04. National Trail (Josh Bishop, Josh Cook, Lane Unger and Peyton Harrison) was eighth in 9:33.02.

In the boys 110 hurdles, Drake Coleman of TCN was second in 16.66. Josh Chapman of TVS was fifth and Ian Miller of National Trail was seventh.

Troy Bowers, of South, won the 100 in 11.45.

In the boys 4×200, TVS (Chapman, Keener, Bowers and Shockey) were third in 1:36.08 and TCN (Tristan Hayslett, Trey Kehr, Tyler Gray and Gregory Ras) were sixth.

In the 1,600, NT’s Bishop was sixth in 4:47.26.

Tri-County North (Coleman, Kehr, Hayslett and Ras) was fourth in 46.32. South (French, Logan White, Chapman and Bowers) was fifth.

In the 400, Keener, of TVS, was sixth and Hemmelgarn was eighth.

In the 300 hurdles, Coleman of TCN was third in 42.51 and Miller of Trail was fifth.

South’s Shockey edged out Noah Cushman of Legacy Christian to win the 800 in 1:59.54 and Wells was sixth.

Bowers won the 200 in 22.88 and Hemmelgarn was eighth.

In the 3,200, NT’s Lane Unger was seventh in 10:59.17.

In the 4×400, South (Keener, Hemmelgarn, Wells and Shockey) was second in 3:33.95 and National Trail (Jesse Biser, Cook, Miller and Kevin Christensen) was seventh.

In the discus, Tony Turner of TVS was third with a throw of 130-5. Jacob Jackson of TVS was seventh and Kevin Tomlin of TCN was eighth.

In the shot put, National Trail’s Tyler Glander won with a toss of 45-8 ½.. Turner was third and Wyatt Burke of TVS was sixth.

In the long jump, Payton Gates of TVS soared 21-4 ¾ to place first. French was fifth and Kehr was eighth.

In the high jump, Gates was second clearing 6-1.

In the pole vault, North’s Brett Booso was second clearing 12-0 and South’s Kyle Saul was sixth.

Division II at Graham

Eaton’s Seth Gard was the lone Eagle to qualify for this week’s regional meet. He placed fourth in the 3,200 in 9:59.57. He will compete in the Lexington Regional on Saturday, May 27.

Eaton’s girls’ 4×200 relay team placed sixth with a time of 1:56.53, while the 4×100 team placed sixth in 55.77.

Katie Bassler was eighth in the 3,200 meter run with a time of 13:12.28.

Kylee Moore was seventh in the pole vault clearing 7-6.

The Eagles boys’ 4×200 finished sixth in 1:36.43.

Conner Gowanny placed fifth in the 400 meters with a time of 51.83.

Braden Clabaugh was seventh in the pole vault clearing 11-0.

Eaton’s boys’ finished 11th with 14 points. The Lady Eagles were 10th with 8 1/2.

Division II at Dayton

Preble Shawnee’s boys finished 14th overall with 11 points.

Preble Shawnee’s boys’ 4×200 relay team made it to the finals, but was disqualified.

The Arrows 4×00 relay team of Dakota Keeler, Chase Thompson, Tyler Blankenship and Matt Hall finished eighth with a time of 46.37.

Tanner Crabtree was eighth in the discus with a throw of 103-11 and was seventh in the shot put with a toss of 38-4 ¼.

Chase Thompson just missed out on a regional spot with a fifth place finish in the long jump. His leap of 20-9 ½ was ½ shy of fourth place.

Dakota Keeler was sixth in the pole vault clearing 10 feet.

Tri-County North’s Hailey Thies won the 100-meter hurdles at the Division III district track meet at Welcome Stadium on Saturday, May 20. Thies is one of several Preble County athletes to advance to the regionals this week.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/41/2017/05/web1_tcn_gtk1.jpgTri-County North’s Hailey Thies won the 100-meter hurdles at the Division III district track meet at Welcome Stadium on Saturday, May 20. Thies is one of several Preble County athletes to advance to the regionals this week.
South sweeps district titles

By Eddie Mowen Jr.

emowen@civitasmedia.com

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH

Reach Eddie Mowen Jr. at 937-683-4056 or on Twitter @emowen_RH